Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Wrocław jako perła Dolnego Śląska

Wrocław jako perła Dolnego Śląska

Wrocław jako perła Dolnego Śląska
Lipiec 10
13:29 2014

Przewodniki po najładniejszych miastach Polski traktują miasto Wrocław jako perłę Dolnego Śląska. Niema się czemu dziwić, bowiem Wrocław to miasto, które zostało przyłączone do Polski po II wojnie światowej jako kompletna ruina, a nasze polskie władze odrestaurowały go tak, by przypominał jak najbardziej swoje najlepsze lata.

Wybierając Wrocław jako nasze miasto wypadowe możemy zrobić sobie długą listę miejsc które chcemy obejrzeć, ale my skupimy się tylko na paru bardzo ważnych i wartych odwiedzin miejscach. Wrocław to przede wszystkim Hala Stulecia. Umiejscowiona w centrum miasta zdobi go niczym lwy na Ostrobramskiej wieży. W czasach komuny, nosiła na krótko nazwę hali Ludowej. Ta budowla wzniesiona w 1911 roku, dziś pełni rolę areny, na której odbywają się co jakiś różne uroczystości związane z miastem i kulturą Polską. Hala Stulecia, został również uznana przez UNESCO jako obiekt który należy otoczyć szczególną uwagą i opieką.

Zaraz po tym jak obejrzymy Halę Stulecia, warto udać się na Ostrów Tumski, ponieważ jest to najstarsza, osobna część Wrocławia. Jej unikatowość polega na tym, że zawiera setki zabytkowych kamienic, które swoją autentycznością podkreślają wyjątkowość Wrocławia jako miasta, królewskiego i godnego uwagi największych koneserów architektury. Wrocław znany jest również z Rynku Solnego, którego powstanie datuje się na koniec 13 wieku. Znajduje się w samym centrum miasta, nieopodal rynku głównego. Obok Rynku Solnego, możemy zejść wąską dróżką na tak zwany Nowy Targ. Nie należy tego mylić z małym podhalańskim miasteczkiem o tej samej nazwie, bowiem Nowy Targ to bardzo stary ryneczek, który powstał praktycznie na początku samego istnienia Wrocławia. Historycy spierają się o dokładną datę ale dotarliśmy do pierwszych wzmianek o tym Targu już w latach 1213-1215 naszej ery.

 

Related Articles