Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Wrocław kontra Kraków

Wrocław kontra Kraków

Wrocław kontra Kraków
Lipiec 10
13:22 2014

Jeżeli myślimy o jakimś mieście pod kontem zabytków, to przeważnie przychodzi nam na myśl Kraków. Ale prawda jest inna, bowiem to właśnie Wrocław ma największą ilość zabytków w Polsce. Zabytkami tymi jest skatalogowane ponad osiem tysięcy budynków i innych obiektów, które pochodzą praktycznie ze wszystkich epok jakie to miasto miało okazję przetrwać. Z zabytków architektury jakimi są miejskie kamienice, możemy wyróżnić te, które pochodzą z ostatnich dwóch stuleci.

Wielkie słowa uznania należą się władzom miasta, które postawiły sobie – skądinąd słusznie – jako główny cel dbanie o te zabytki i dołożenie wszelkich starań aby owe zabytkowe kamienice przywrócić do czasów ich świetności. Jest to nie lada trudne zajęcie bowiem wymaga bardzo dużych nakładów pracy a przede wszystkim dużego budżetu. Dlatego też samorząd Wrocławia bardzo często organizuje różnego typu happeningi, które mają na celu upamiętnienie konkretnych budowli a także zbieranie na nie pieniędzy. Jest o co dbać, ponieważ te kamienice, kościoły, sądy i inne obiekty zabytkowe oferują nam, zwiedzającym je style które znamy z książek o sztuce i architekturze. Są to przede wszystkim style barokowe, głównie widoczne w kościołach a także klasyczne oraz secesyjne.

Jako ciekawostkę możemy tutaj podać, że we Wrocławiu jako jedynym miejscu w Polsce, działa specjalna winda o nazwie paternoster, która swoją oryginalności opiera na tym, że ma drzwi, oraz tym, że się nigdy nie zatrzymuje. Winda ta, znajduje się bardzo dobrym miejscu pod względem zwiedzających bowiem umiejscowiona została w Banku Zachodnim na Rynku Głównym we Wrocławiu. Miasto to, ma w sobie tyle cennych i wartych uwagi atrakcji, że nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić.

Najlepiej osobiście przekonać się jak pięknym miastem jest Wrocław. Dojedziemy tutaj bez problemu pociągiem PKP, autobusem PKS lub naszym własnym samochodem a turyści z dalszych odległości mają nawet możliwość skorzystania z oferty wrocławskiego lotniska.

Related Articles