Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Wrocław po II wojnie światowej

Wrocław po II wojnie światowej

Wrocław po II wojnie światowej
Lipiec 10
13:12 2014

Jeśli patrzymy na Wrocław przez pryzmat II wojny Światowej i działań wojennych, w wyniku których miasto zostało częściowo zniszczone to jednak musimy stwierdzić, że Wrocław nie jest miastem, które można by nazwać wielkim przegranym. Owszem, w czasie wojny zniszczenia Wrocławia sięgały ponad 65% a ludność cywilna inna niż niemiecka została praktycznie wyeliminowana, to jednak nie sprawiło, że to piękne poniemieckie miasto, które pamięta jeszcze króla Ottona i innych władców średniowiecza, poddało się bez walki i przepadło w studni historii upadając o jej dno z cichym tonem.

Wrocław jak i jego mieszkańcy szybko uporali się z odbudową swojego miasta, tak by z czasem stać się stolicą Dolnośląska. Jakież to starodawne, zabytkowe budowle kryje w sobie Wrocław? Sądzę, że jest ich dość sporo, ale żeli miałbym wymienić najważniejszą z nich to zacząłbym od Starego Ratusza. Ta piękna gotycka budowla zachwyca swoim pięknem każdego, kto przechodzi obok niej. Znajduje się w samym sercu Wrocławia, czyli na rynku. Piękne gotyckie zdobienia, wykończenia fasad oraz zegar w centralnym punkcie budowli, to tylko niewielka część opisu tejże piękne budowli z czasów gotyku. Jeżeli chcemy obejrzeć inne równie piękne budowle z tego samego okresu jakim jest gotyk, powinniśmy nasze kroki skierować w stronę Katedry Św. Jana Chrzciciela, które znajduje się na Ostrowie Tumskim, czyli w najstarszej dzielnicy Wrocławia, która posiada w swoim inwentarzu najwięcej zabytków czasów średniowiecznych oraz późniejszych okresów rozwoju Wrocławia.

Miasto, o którym mówimy to nie tylko miasto, w którym przewagę mają kościoły katolickie, to również miejsce gdzie możemy zobaczyć piękny neogotycki budynek, w którym mieści się Dworzec Główny. Ów Dworzec pochodzi z dawnych czasów i niedawno obchodził swoje 150 urodziny i obsługuje bezproblemowo turystyczny ruch pociągów. To chluba Wrocławia, bowiem ten budynek dworca zdobył niedawno nagrodę przyznawaną najładniejszym dworcom PKP w Polsce. Wrocław to także kultura. Festiwale, które organizowane są przez odpowiednie ministerstwo we Wrocławskim Ratuszu, zdobywają co roku uznanie międzynarodowych elit, które odwiedzają nas cyklicznie.

Related Articles