Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Wrocław duma Polski

Wrocław duma Polski

Wrocław duma Polski
Lipiec 10
13:38 2014

Kiedy wznoszono pierwsze budowle we Wrocławiu, nas żyjących współcześnie ani nawet naszych dziadków nie było jeszcze na świecie. Również nas jako Polaków, bo nie istniało jeszcze Państwo Polskie choć były już słowiańskie osady Lechów. Założycielom miasta trudno było nawet przypuszczać, że po niecałych dwóch tysiącach lat będziemy nazywać to miasto Polskim.

Teraz gdy Prezydent Rafał Dutkiewicz zarządza Wrocławiem, dodatkowo można być dumnym z tej aglomeracji miejskiej, która zachwyca wielu turystów z całego świata. A aglomeracja ta nie jest mała, bowiem mieszka tu ponad 650 tysięcy osób. Wrocław przez lata ewoluowało – tak jak większość europejskich miast – i przechodziło przez różne style rozwoju kultury. Najwyraźniej zobaczyć te zmiany możemy obserwując kamienice i budynki urzędowe. Mieszają się w nich bowiem wszystkie style minionych epok, stwarzając niesamowite wrażenie dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z tego typu zabudową miejską. Wrocławskie ulice zachwycają nas na każdym kroku, a najbardziej ekskluzywne i zabytkowe za razem to ulice Psie Budy, Oławska oraz znana każdemu handlarzowi srebra ulica Kuźnicza.

Dla nas Polaków, Wrocław szczególnie znany jest z bardzo ważnego dla naszej historii zabytku. Mowa oczywiście o Panoramie Racławickiej, która znajduje się w Muzeum Sztuki we Wrocławiu. Wycieczki z okolicznych miast a nawet województw przybywają tu co dziennie aby podziwiać dzieło pędzla Wojciecha Kossaka. Obraz ów, który we Wrocławiu upodobał sobie własne miejsce, przedstawia wielką, walną bitwę pod Racławicami, którą możemy oglądać w niecodzienny sposób, gdyż umieszczona jest w panoramicznym ułożeniu tak, byśmy mogli ją obejrzeć dookoła.

Wrocław to nie tylko historia, to także nowoczesność, a można nawet śmiało stwierdzić, że Wrocław to tygiel kultury charakteryzujący się wielokulturowością. Przejawia się to w wielu miejscach i podczas niemal wszystkich wydarzeń, w festiwalach muzycznych i filmowych, na które przybywa rocznie setki fanów z całego świata. Ten nowoczesny Wrocław to oprócz biznesowych budowli, hoteli i biurowców, przykładowo Stadion Miejski, który został wybudowany w nowoczesnym stylu wprost na mistrzostwa Europy w Piłce nożnej, tak zwane Euro 2012, które odbyły się w Polsce i na Ukrainie.

Related Articles