Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Prater zielone płuca Wiednia

Prater zielone płuca Wiednia

Prater zielone płuca Wiednia
Lipiec 26
14:28 2014

Kiedy będziemy we Wiedniu, może nas zaskoczyć wieka roślinność w centralnej części tego miasta. Jest to tak zwany Prater czyli wielka trawa lub jak mówią starzy mieszkańcy Wiednia, łąka. Dlaczego tak nazywana jest ta roślinność zamiast mówić po prostu park?

Otóż nazwa Prater wywodzi się jeszcze z czasów Cesarstwa Austrii, gdzie to właśnie na tych terenach Cesarz urządzał sobie polowania na dziką zwierzyną. Ot tak sobie w centrum Wiednia. Zamiast jechać daleko w góry, wychodził, można by powiedzieć praktycznie w kapciach, do Prateru i tutaj z własną świtą urządzali sobie polowania na dziki, perliczki i bażanty. Oczywiście nie trzeba dodawać, że te tereny leśne było całkowicie niedostępne dla ludności miejskiej. Były to lasy zarezerwowane tylko dla Cesarza Austrii.

Dziś Prater mieści się w dzielnicy Leopoldstadt i pełni rolę jak najbardziej rozrywkowo-rekreacyjną. Każdy może sobie pospacerować po lesie i oddychać świeżym powietrzem, a jakbyśmy mieli mało, to na skraju Prateru znajdziemy największe wesołe miasteczko w Wiedniu. To naprawdę nowoczesny obiekt składający się z wielu atrakcji dla dzieci oraz dla starszych osób odwiedzających Wiedeń. Największą oraz za zarazem najstarszą atrakcją wesołego miasteczka jest wielkie koło, coś jak diabelski młyn. Ten obiekt rozrywkowy został uruchomiony po raz pierwszy w 1896 roku i do dziś stał się jakby symbolem Wiednia i Prateru. Jeżeli jesteś w tym mieście, na pewno zobaczysz go z daleka. W Leopoldstadt jest jeszcze jeden duży park, który możemy odwiedzić. Park ten nosi nazwę Augarten i słynie z bujnej roślinności pochodzącej z czasów barokowych. Oprócz walorów wizualnych, w tym parku postawiono dwa obiekty wojskowe noszące nazwę Flaktürme. Były to po prostu działa przeciw lotnicze, które miały odpierać naloty samolotów Brytyjskich.

 

Related Articles