Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Praga pełna zabytków

Praga pełna zabytków

Praga pełna zabytków
Lipiec 26
13:25 2014

Na temat Pragi napisano już wiele książek i przewodników. Choć napisano już ich tak dużo, jest to miasto z ogromnym potencjałem i napisać na jego temat można by jeszcze więcej. Tak duża ilość zabytków nie zdarza się często w miastach europejskich ponieważ wojna dużą część z nich zniszczyła. Jako, że Czechy nie stawiały Hitlerowi oporu podczas II Wojny Światowej mogły w ten sposób ocalić znaczną część swoich oryginalnych budynków.

W Pradze praktycznie każdy budynek jest zabytkiem na skalę światową. Każda kamienica, każdy kościółek, każda wręcz ulica zawiera budynki nad którymi pochyliłby się nie jeden znawca i koneser staroci i zabytków. Patrząc na przykład na Hradczany, gdzie okazałość i majestatyczność Zamku Królewskiego onieśmiela nie jednego, można mieć apetyt na kolejne piękne budynki, które Praga ma w zanadrzu. I ten apetyt z łatwością zaspakaja.

Rzeka Wełtawa również przyozdobiona jest różnymi mostami, które służyły kiedyś jako jedyna droga tranzytowa przez miasta Europy. Były to rożnego rodzaju szlaki handlowe i kulturowe, które ciągły się z państw orientalnych po przez Pragę właśnie do Europy Zachodniej. W Pradze, na rzece Wełtawie znajduje się piękny Most Karola, który w czasach swojego powstania, pełnił bardzo ważne funkcje nie tylko tranzytowe. To właśnie na Moście Karola mieściło się wiele straganów handlowych gdzie krążący po Europie kupcy mogli załatwić swoje interesy. Z mostu na rzece udać się możemy wprost na Stary Rynek na którym to znajduje się niesamowity Ratusz Staromiejski. Każde większe miasto posiada swój ratusz, ale Praga posiada wyjątkowy jego rodzaj gdyż to na tym budynku znajduje się znany każdemu koneserowi sztuki zegar astronomiczny. Ten zegar ma oczywiście swoją nazwę Orloj, która pochodzi z pradawnego języka Czeskiego. W Pradze, każdy zna to miejsce i jest z niego szczerze dumny.

Related Articles