Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Praga centrum kultury czeskiej

Praga centrum kultury czeskiej

Praga centrum kultury czeskiej
Lipiec 26
14:01 2014

Stolica Czech – Praga, to miasto o wysokim poziomie kultury, wręcz centrum. Związane z tym miastem są pewne legendy, które mrożą krew w żyłach ale są również chwile bardziej przyjazne.

Praga to miasto wielu artystów, którzy znaleźli swoje uznanie w wielu kręgach artystów i odbiorców na całym globie. Najbardziej sławną postacią, która urodziła się tutaj w stolicy i za swojego życia to właśnie w Pradze tworzyła najwspanialsze swoje dzieła to znakomity pisarz o nietypowym, mrocznym i surrealistycznym stylu Franz Kafka. Ten niemieckojęzyczny pisarz przyciągnął największą uwagę opinii publicznej swoją książką Proces, w której przedstawia losy bohatera oskarżonego o nie wiadomo co, przez nie wiadomo kogo. Cała twórczość Kafki przypomina nieco Hradczańską panoramę i jej strzeliste, wzniosłe lecz przez to często mroczne budynki otaczające Praski Stary Rynek.

Stolica Czech wydała na świat również innych słynnych ludzi, w tym polityków. Znany nam doskonale Vaclav Havel oprócz tego, że również był pisarzem był przede wszystkim prezydentem Czech w latach 1993-2003. Wsławił się swoją antykomunistyczną postawą w dawnych czasach oraz tym, że wspierał aspiracje Pragi jako stolicy w wielu dziedzinach nauki, sportu i kultury. Był słynnym działaczem i aktorem w Teatrze w Pradze i osobiście miłą i sympatyczną postacią.

Oprócz mężczyzn, również kobiety stały się symbolem Pragi a w szczególności jedna z nich Helena Vondráčková, która urodziwszy się w Pradze zapoczątkowała złoty wiek w muzyce estradowej Czech. Była również prezenterką telewizyjną gdzie równie sprawnie sobie radziła co na scenie koncertowej.

Z dawnych postaci, którymi może się poszczycić Praga to postać Króla Karola IV Luksemburskiego, który zasłynął swoją działalnością polityczną był jednocześnie królem Niemiec, Czech oraz Włoch. Ta wybitna postać urodzona właśnie w Pradze, wniosła wiele dobrych rzeczy do rozwoju całych Czech jako centrum Europy, a efekty jego pracy można obserwować do dziś.

Related Articles