Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Legnica z ludnością napływową

Legnica z ludnością napływową

Legnica z ludnością napływową
Czerwiec 30
16:22 2014

Piękne miasto jakim jest Legnica, pomimo starań tysiąca ludzi – jej mieszkańców oraz żołnierzy, którzy bronili jej przed najeźdźcami – Legnica doznała wielu zniszczeń podczas drugiej Wojny Światowej. Przed wojną żyła tu w większości ludność niemiecka, która zadbała, by to miasto miało taki wygląd, który przysparza jej tego pozytywnego wizerunku. Po wojnie jednak, rdzenni mieszkańcy Legnicy, czyli ludność niemiecka, zostali wypędzeni z Legnicy. Z całego obszaru dzisiejszej zachodniej Polski zresztą też i wiadomo z jakich względów. Ta luka, która powstała po opuszczeniu przez niemieckich obywateli w Legnicy została szybko wypełniona przyjezdnymi ze wschodniej Polski czyli ludnością napływową z kresów.

Polska Legnica

Podczas wojny Legnica została dość mocno zniszczona jak wspomniałem wcześniej, ale – co dziwi nie jednego historyka – umocnienia wojenne zostały praktycznie nie naruszone. Tamtejsze powojenne władze Polski postanowiły skorzystać z tej jakże dogodnej sytuacji i na miejscu niemieckich umocnień i fortyfikacji utworzono garnizon Wojska Polskiego, który to przebywał tam, szkolił się, żył i spędzał swe dnie w znoju i trudzie od końca wojny w 1945 roku aż do końca lat 2006. Ten długi okres jakie garnizon w Legnicy miał swoje miejsce pozwolił na zakorzenienie w młodych Polakach wrażenia, że Legnica to miejsc gdzie mogą zostać powołani do służby wojskowej.

Rosjanie w Legnicy

Niestety te dogodne umocnienia jakie pozostały po Niemcach w Legnicy, stworzyły zachętę także dla wojsk Radzieckich, które to równocześnie co Polska wprowadziły swój tam „braterski” oddział żołnierzy, którzy to swoją ilością i wielkością zajmowali przez bardzo długi czas bo aż do 1993 roku dość duży obszar Legnicy. Rosjanie, bowiem utworzyli tu garnizon swoich wojsk połączony z lokalnym dowództwem. To na długie lata zablokowało Legnicę pod kątem rozwoju kulturowego i obyczajowego bo jak wiemy, wojska Radzieckie nie pozwalały na wiele swobody a wszelkie inicjatywy narodowe zarówno ze strony Polaków tam obecnie żyjących jak i Niemców, którzy wracają z sentymentem w rodzinne strony nie był możliwy na normalnych zasadach.

Tags

Related Articles