Wrocław – Legnica – Dolny Śląsk

Legnica historia pisana nazwiskami

Legnica historia pisana nazwiskami

Legnica historia pisana nazwiskami
Czerwiec 30
17:02 2014

Na miasta w naszym pięknym kraju a nawet w Europie możemy patrzeć z różnych perspektyw. Możemy je oceniać pod względem jakości produkcji, czy pod kątem ilość miejsc pracy. Ale jeżeli przyjmiemy jako kryterium ilość a w zasadzie jakość czy dorobek mieszkańców konkretnego miasta to Legnica wypada na tym tle całkiem dobrze. Przynajmniej wśród podobnych miast w swoim województwie Dolnośląskim.

Legnica choć taka mała, bo mieszka w niej niecałe 110 tysięcy osób, wydała na świat wiele znanych i cenionych osobowości. Możemy tutaj wymienić kilka z nich zaczynając do najbardziej historycznych i obecnie może niepopularnych ale w tamtych czasach uznawanych za wielkie autirytety. Pierwsze nazwiska, jako że miasto było zamieszkałe przez ludność Niemiecką brzmią dla nas być może obco i trudno je wymówić. Jako pierwszą osobą warto wspomnieć o Georgu Thebesiusie, którego zna praktycznie każdy mieszkaniec Legnicy. Żył dość dawno temu bo w 17 wieku, ale zdołał się zasłużyć dla miasta swoim administratorskim zarządzaniem Legnicą oraz tym, że skrupulatnie i dość szczegółowo zdołał ją opisać w swoich kronikach. Znacznie to ułatwiło prace późniejszym archeologom w poszukiwaniu prawd i historii Legnicy.

Warto również wspomnieć o miłośniku natury Georgu Rudolfie Böhmerze, który w latach swojego życia na przełomie 18 i 19 wieku zdołał stworzyć wiele prac botanicznych, które potem były punktem wyjścia do wielu prac badawczych innych botaników z całej Europy i Świata.

Z czasów nowocześniejszych można by tutaj wspomnieć o pewnym sportowcu który wsławił się w walkach jakimi są walki na ringu MMA. Nosi on pseudonim Popek i również para się śpiewaniem piosenek na styl rap, które można obejrzeć na kanale filmowym YouTube. Miłośników muzyki zaś, powinien zaskoczyć fakt, iż sławny i ceniony gitarzysta Cezary Strokosz również urodził się, żył i tworzył właśnie w Legnicy. Ten mistrz instrumentu jaką jest gitara klasyczna wychwalał swoje ojczyste miasto Legnica w bardzo wielu gitarowych utworach, które znają starsi mieszkańcy Legnicy.

Jak widać Legnica to nie tylko zabytki. Legnica to także wspaniali ludzie, o których warto pisać, warto wspominać, by pamięć o nich nie umarła. Należy im się nasze uznanie i szacunek.

Related Articles